wtorek, 19 sierpnia 2014

Rasy należące do grupy łajek #3 (Łajka karelo-fińska)

Łajka karelo-fińska - to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców myśliwskich. Jest najmniejszą z łajek. Użytkowana głównie do polowania na małe zwierzęta – kuropatwy, wiewiórki.


Psy tej rasy cechuje wyjątkowo żywe usposobieniem i duża pobudliwość. Są bardzo towarzyskie, przyjazne dla znajomych osób i trochę nieufne wobec obcych. Wykazują instynkt stróżujący, głośno szczekając na wszystkich nieznajomych, zbliżających się do ich terytorium. Są inteligentne i bardzo wrażliwe na sposób traktowania. Nawiązują wyjątkowo mocną więź z właścicielem.

Budowa


Pies niedużego wzrostu, wysokość w kłębie:   42-48cm dla psów i 40-46cm dla suk.
Masa:   12-17 kg

Warto wiedzieć:

Łajka karelsko-fińska to pies ogólnie zdrowy, nie obciążony żadnymi chorobami genetycznymi. Jest łatwy w pielęgnacji i potrzebuje dużo ruchu.

Chody. Typowe chody przy pracy — galop przeplatany kłusem.

Ze względu na wrodzoną niezależność i samodzielność szpic fiński nie jest łatwy do

ułożenia. Najlepsze efekty przynoszą stosowanie pozytywnej motywacji, krótkie i ciekawe sesje szkoleniowe oraz konsekwencja. 

Pielęgnacja szpica nie należy do skomplikowanych. Konieczne jest tylko regularne szczotkowanie: raz na dwa tygodnie poza okresami linienia i nawet codziennie w czasie wymiany włosa. Szpic fiński linieje obficie dwa razy do roku i wtedy traci dużo podszerstka. Są to psy czyste z natury – zadbane nie wydzielają „psiego zapachu”, nawet jeśli nie są kąpane.

pochodzenie: Finlandia
charakter:  żwawy, odważny pies myśliwski; bywa nieufny wobec obcych; doskonały stróż; czasem szczekliwy
wielkość: idealny wzrost dla psa 47 cm, dla suki 42 cm (+/- 3 cm)
waga: psy 12-13 kg, suki 7-10 kg
szata: dwuwarstwowa: prosty, sztywny i odstający włos okrywowy oraz krótki, gruby, wełnisty podszerstek; głowa, uszy, przednia strona kończyn i łapy są pokryte krótkim, gęstym włosem, a reszta ciała – długim, tworzącym grzywę, portki oraz pióro na ogonie
maść: ruda; wewnątrz uszu, na pysku, gardle, brzuchu, portkach, spodzie ogona i wewnętrznej stronie kończyn odcień jest jaśniejszy; dopuszczalna mała biała strzałka na piersi i białe palce
długość życia: 12-15 lat
podatność na szkolenie: średnia; pies dosyć niezależny i uparty
aktywność: wysoka, ale wybiegany w domu zachowuje się spokojnie
koszty utrzymania: 100-150 zł miesięcznie
odporność: bardzo odporny na warunki atmosferyczne i zdrowy, sporadycznie zdarzają się padaczka, wypadanie rzepek, dysplazja i choroby oczu
możliwość nabycia szczeniaka: tylko za granicą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz